Sprzątanie placówek medycznych - najważniejsze czynności

Placówki medyczne to miejsca, w których szczególnie ważne jest dbanie o czystość, ponieważ wszelkie drobnoustroje mogą wywołać negatywne konsekwencje. Na różnego rodzaju zagrożenia związane z niewłaściwą ich higieną narażeni są nie tylko przebywający w nich pacjenci, ale także cały personel medyczny i niemedyczny.

W zależności od wielkości placówki jej sprzątaniem zazwyczaj zajmują się osoby zatrudnione przez daną placówkę lub firmy zewnętrzne specjalizujące się w utrzymaniu porządku w tego typu obiektach. Bez względu jednak na to, kto zajmuje się sprzątaniem w szpitalu, czy przychodni musi przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad, aby czynności te przeprowadzane były właściwie.

Jak wygląda sprzątanie placówek medycznych?

Każda placówka medyczna posiada tzw. księgę higieny, w której opisane są wszystkie zasady i procedury dotyczące właściwego porządkowania oraz dezynfekcji obiektu. Podstawą utrzymania czystości w placówce świadczącej usługi medyczne jest codzienne czyszczenie wszystkich korytarzy, łazienek, gabinetów lekarskich oraz zabiegowych.

Każdego dnia muszą także być czyszczone punkty rejestracji pacjentów oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników. W zakres obowiązków osób odpowiedzialnych za utrzymanie w nich porządku należy przede wszystkim dezynfekcja takich elementów, jak klamki, lustra, pojemniki na mydło, umywalki oraz urządzenia sanitarne. Musi być ona przeprowadzana przy użyciu odpowiednich środków, co do których jest pewność, że działają one właściwie.

Do codziennych obowiązków związanych ze sprzątaniem placówek należy także opróżnianie koszy, mycie podłóg oraz uzupełnianie środków higienicznych w razie ich braku. Okresowo konieczne jest także dokładne umycie okien oraz framug, drzwi i kratek wentylacyjnych, ale konkretne terminy ustalane są już indywidualnie wewnątrz obiektu. Profesjonalnym sprzątaniem placówek medycznych zajmują się firmy w całej Polsce. Praktycznie w każdym większym mieście można skorzystać z usług profesjonalistów, którzy posiadają duże doświadczenie.

Sprawdź nasze pozostałe usługi:

Działamy na terenie następujących miast:

Poznań, Łódź, Warszawa, Szczecin, Opole, Lublin, Kraków, Gorzów Wielkopolski, Nowy Sącz, Bydgoszcz, Białystok, Olsztyn, Gdańsk, Katowice, Kielce, Rzeszów, Wrocław.

Przeczytaj inne artykuły: