Jak czyścić powierzchnie szklane?

Odpowiednio utrzymane okna, czy szklane drzwi do ogrodu będą ozdobą domu i połączeniem ze światem zewnętrznym. Zazwyczaj jednak już krótko po umyciu okna noszą ślady pyłów, deszczu i dziecięcych rączek. Szkło to jeden z trudniejszych, do utrzymania w czystości, element wyposażenia. Powierzchnie szklane to nie tylko okna, ale także witryny w meblach, lustra i kabiny prysznicowe. Ich mycie bywa frustrujące i czasochłonne, a efekt często daleki od oczekiwań.

Jak sprawnie umyć szyby?

Nie potrzeba wyszukanych środków chemicznych, kluczem do uzyskania odpowiedniego efektu jest dokładność. Najlepiej przygotować płyn do naczyń, ściągaczkę do wody i ścierkę z mikrowłókna. Wybierając ściereczkę, trzeba zwrócić uwagę, żeby nie zostawiała włókien, które będą nieestetycznie wyglądać na umytych szybach. Szybę najlepiej umyć dwukrotnie, najpierw płynem do mycia naczyń w przypadku większych zabrudzeń i użyć ściągaczki, a następnie spryskać płynem do mycia szyb i bardzo dokładnie wytrzeć do sucha, tak aby nie pozostały irytujące smugi.

Dla osób preferujących ekologiczne metody sprzątania dobrym rozwiązaniem będzie roztwór octu i wody, zamiast ścierki z mikrowłókna i papierowych ręczników można użyć starych gazet lub bawełnianych ręczników. Ocet bardzo dobrze poradzi sobie także z zabrudzeniami na kabinie prysznicowej. Mycie szyb może usprawnić użycie myjki elektrycznej. W sklepach dostępne są także różne płyny do mycia okien na bazie alkoholu, które rozpyla się bezpośrednio na szybę i wyciera do sucha. Płyny w sprayu sprawdzą się przy codziennym myciu luster, witryn, ale nie poradzą sobie z bardzo brudnymi oknami.

Samodzielnie czy zlecić profesjonalistom?

Niewiele jest osób, które mogłyby stwierdzić, że lubią mycie okien. Często już chwilę po umyciu dostrzegamy swoje niedociągnięcia i mnóstwo smug na szybach. Jeżeli weźmiemy pod uwagę jak dużo czasu i nerwów nas to kosztuje, może okazać się, że korzystniej będzie zdecydować się na firmę oferującą kompleksowe usługi porządkowe. Zlecając mycie okien i innych szyb profesjonalistom, zyskujemy czas dla siebie i pewność, że będzie to zrobione dobrze. Zamiast nerwowo biegać i poprawiać swoje niedociągnięcia, możemy ten czas spędzić bardziej produktywnie, dając przy okazji pracę innym.