15.10.2021 - ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Światowy Dzień Mycia Rąk – święto obchodzone corocznie 15 października, ustanowione przez ONZ w 2008 roku, jako akcja edukacyjna, której celem jest globalna edukacja na temat mycia rąk.

Warto wiedzieć, że…

Na skórze rąk są dwie warstwy mikroflory:

pierwsza jest właściwą fizjologiczną florą, która z człowiekiem jest na stałe i ona właśnie zapewnia nam prawidłowe funkcjonowanie skóry.

drugą grupą jest mikroflora, którą nabywamy poprzez kontakt ze środowiskiem, jest ona dla nas „obca”, a znajdujące się w jej składzie drobnoustroje są chorobotwórcze.

Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić tysiące, a nawet miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Na co dzień dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, bankomaty, terminale do kart kredytowych, długopisy, telefony, klawiatury, myszki, przyciski w windzie, poręcze w autobusie i tramwaju, pieniądze, koszyki sklepowe, zwierzęta i wiele innych rzeczy i powierzchni. To właśnie na tych powierzchniach roi się od bakterii.

Drobnoustroje te (m.in. rotawirusy, norowirusy, enterowirusy, salmonellozy, gronkowce, pałeczki jelitowe – m.in. Escherichia coli) posiadają dwie wspólne cechy – są niewidoczne „gołym okiem” i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń jelitowych, śluzówki jamy ustnej, a także do zatruć pokarmowych, wirusowego zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa), zakażenia owsikami.

Wykształcenie nawyku mycia rąk (z użyciem mydła) przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek szczepionka.

Badania:

Ujawniły, że aż 70% ludzi nie myje rąk po skorzystaniu z toalety, a 95% nie myje ich prawidłowo.

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem korona wirusem, lecz też innymi chorobami. Jednak, aby mycie rąk dało efekty, trzeba to robić dobrze. Dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoją technikę, i dla tych, którzy nie są pewni, czy robią to dobrze, zamieszczamy instrukcję mycia rąk.

Pamiętaj

Myj ręce przez 40 – 60 sekund