Lato w biurze - jak sobie z tym radzić?

Jak poradzić sobie z letnim upałem, gdy musisz wytrzymać osiem lub więcej godzin w pracy? Poniżej wymienione sposoby mogą znacznie poprawić twoje samopoczucie podczas pracy w biurze, gdy następuje fala letnich upałów.

Bez klimatyzacji ani rusz

Klimatyzacja może okazać się zbawienna w lecie, niezależnie od tego czy korzystamy z niej w miejscu pracy czy w domu. Przepisy BHP mówią, że temperatura w biurze nie powinna być niższa niż 18° C, natomiast jej górna granica nie powinna przekraczać 25° C.

Zatem każdy pracodawca powinien zapewnić pracownikom klimatyzowane lub wyposażone w systemy wentylacyjne pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że z klimatyzacji należy mądrze korzystać, a różnica pomiędzy temperaturą w pomieszczeniu, a tą na zewnątrz nie może być wyższa niż 6° C. W przeciwnym razie możemy nabawić się przeziębienia.

Regularnie sprzątaj swoje miejsce pracy

Szczególnie gdy doskwierają upały, ważne jest, by utrzymać czystość. W biurach znajduje się dużo sprzętów takich jak komputery, drukarki, niszczarki. Trzeba zadbać o ich regularne odkurzanie, gdyż to właśnie tam gromadzi się pył i kurz, który unosi się i często wpływa negatywnie na nasze samopoczucie, szczególnie gdy w pomieszczeniu i tak jest już duszno i nie ma czym oddychać.

Sprzątanie biur warto zacząć także od systematycznego odkurzania dywanów czy wykładzin, które są również siedliskiem kurzu i bakterii. Jeżeli w budynku znajduje się klimatyzacja, ważne jest, aby pamiętać o jej regularnym czyszczeniu i odgrzybianiu, w przeciwnym razie możemy nabawić się poważnych problemów alergicznych.

Inne triki, które pomogą pracować przy upale

Jeżeli nie możesz korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji, warto wyposażyć się w wiatrak. Z powodzeniem można postawić go na biurku i nie będzie przeszkadzał on innym pracownikom. Jeżeli korzystasz z laptopa, warto zwrócić uwagę na podstawki chłodzące pod laptopy. Twój sprzęt nie będzie tylko efektywniej pracował, ale również przedłużysz jego żywotność. W ten sposób unikniesz zbędnego, gorącego powietrza wydobywającego się z laptopa.

W miarę możliwości wyłącz z kontaktu nieużywane urządzenia, które dodatkowo sprawiają, że w pomieszczeniu jest goręcej. Jeżeli praca wymaga od ciebie odpowiedniego ubioru, warto zaopatrzyć się w tkaniny, które przepuszczają powietrze i dodatkowo chłodzą.

Podsumowując, lato w biurze wymaga wiele poświęceń, lecz stosując się do powyżej wymienionych zaleceń, możesz znacznie polepszyć komfort pracy. Ważnym atrybutem potrzebnym do przetrwania w gorącym i dusznym pomieszczeniu jest posiadanie klimatyzacji. Okazuje się, że również sprzątanie biur jest ważnym czynnikiem, pomagającym w utrzymaniu czystego i świeżego powietrza podczas gorących temperatur. To właśnie systematyczne dbanie o porządek przyczynia się do zwiększenia naszego komfortu fizycznego jak i psychicznego.